23 Nisan 2011 Cumartesi

23 Nisan, Bisiklet ve Gülsima'dan Seçmeler..


Yazmaya ara verince epey zaman giriyor araya. Zamanın nasıl bu kadar çabuk geçtiğini Gülsima’nın gelişiminden daha iyi anlıyorum. Yavrukuşum artık daha da büyüdü. Kendini çok daha iyi ifade edebiliyor. Küçükken yürümek için denge kurmaya başlayan kuzum şimdi tek ayak üzerinde sek sek oynamaya çalışıyor. Tabiiki şu aralar evde halının desenlerinde:)


Artık tam bir oyun çocuğu oldu. Kendi kendine oyun kurup oynayabiliyor. Oyun konusunda en çok Rana, Edanur ve karşı komşumuz Erenle çok güzel oynuyor. Oyun oynarken kendinin isim taktığı oyuncaklarına onlar farklı bir isim verince öyle tepki gösteriyor ki.. O göz açışlarına hayran kalıyorum.Geçen gün ayıcığı Cicim’e Rana Ayşegül ismini verdiğinde “Anneeee Anneee” diyerek koşuma gelip gözlerini kocaman açarak “Rana Cicim’e Ayşegül diyoooo” bir de evde oyuncaklarını düzgün düzgün dizip kimseye elletmez. Hepsinin bir amacı vardır. Annem bir kere yere yırtılıp koyulmuş kağıt parçalarını alacakken “Onları alma, onlar gazete” demiş:) Koltukları araba yapıyor, bizi oturtmuyor. Anne oluyor, kardeşi oluyor vs.

Ayrıca bu dönemler 3 yaşın ilk dönemleri olduğundan biraz huy değişiklikleri yaşamaktayız. Aşırı tepkisel oldu bazı konularda ve dediğim dedik. Sabırlı olmayı öğretiyor bize açıkçası. Minik Ergenlik dönemiymiş bu dönem:)

Bugün 23 Nisan Çocuk Bayramı dolayısıyla teyzesiyle birlikte Gülsima’yı okula bayram şenliklerine izlemeye götürdük. Gittiğimizde bazı oyunlar bitmişti. Teyzemiz Ayşenur’un ilkokul boyunca oynadığı folklör oyununu izledik:) Ve bu arada kuşum Peygamberimiz (s.a.v.)’in doğumu dolayısıyla kendisine hediye edilen gülü pek almak istemedi. (Yabancılardan birşey kabul etmek istemiyor). Annesi olarak ben aldım.


Bununla birlikte dün akşam 22 Nisan tarihi olması dolayısıyla babamız bir çiçek ve kocaman bir bisikletle geldi eve. İki tekerleği olan ve arkasında küçük tekerlekleri olan bisikleti Gülsima’nın sürebileceğini hiç düşünemezdim. Ama evin içinde de olsa öyle güzel sürdü ki hepimizin ağzı açık kaldı:) Böylelikle babamızın küçükken çocuğuna bisiklet alma hayali gerçekleşmiş oldu:)
4 Nisan 2011 Pazartesi

Kutup Ayıları Neden Penguenleri Yemez?

Montessori Eğitimi grubunda Esra Hanım'ın çocuklara sormamız için yönelttiği bir soru vardı.
Kutup ayıları neden penguenleri yemez?

Herkes kendi çocuklarına bu soruyu sordu ve ortaya çok ilginç cevaplar çıktı.

Gülsima'nın verdiği cevap da "Çünkü onlar (penguenler) hayvandır."

Sorunun cevabı da şu şekildeymiş:

Kutup ayıları sadece kuzey kutbunda yaşarlar. Penguenler ise sıcak birkaç yerin dışında sadece güney kutbunda yaşarlar. Yani birbirlerini hiç görmeden hayatlarını sürdürürler, dolayısıyla da birbirlerini yemeleri mümkün olmaz.

İşte montessori eğitimi grubundaki çocukların verdiği cevaplar burada..

Diğer hafta ikinci sorumuzu yönelttik çocuklara: "Fillerin kulakları neden büyüktür?"
Gülsimacım çok mantıklı bir cevap verdi: "Filler büyük olduğu için kulakları da büyüktür."

Üçüncü haftamızda boş bir kağıda bir nokta yapıp "Sence bu nedir?" diye sorduk.

Gülsima "O bir göz" dedi "Ne gözü?" diye sorduğumda da "Kurt gözü" dedi ve kurdun diğer gözüyle vücudunu çizmemi istedi:)

Bize göre sadece "nokta"'dan ibaret olan bu şekle "lazımlık, çay kaşığı, kağıdın kumu, vs." cevap veren çocukları görünce çocuk dünyasının ne kadar renkli ve geniş olduğunu bir kere daha anladım.

1 Nisan 2011 Cuma

Farklı Etkinliklerden Seçmeler

Ne zamandır birşeyler yazamıyordum. Bu sebeple yaptığımız bir kaç etkinliğe ait resimleri sırasıyla koymak istiyorum.
Öncelikle yumurtadan yaptığımız küçük civcivleri göstermek istiyorum size. Gözleri çörek otu, burnunda da minik havuç var ama çok da belli olmadı. Yapması çok zevkliydi ama Gülsimacım maalesef yemek istemedi.
Şimdi de uzun zamandır duvarımızı süsleyen resim çalışması. Aşağıdaki resmi de kendisi çekti yavrucum.Yaptığı herşeyin bir anlamı var. Ortadaki buzdolabı, etrafındaki çadır, sağda uzun şimşek var. Şimşeğe bağladığı bir çizgi, o da şimşeği engelliyormuş. Güneş var, toplar var. Sonradan bu resme daha da eklemeler yaptı da resmini çekemedik. Anne, baba, çocuk, teyze, hala, dede, vs de çizdi:) Üzerindekilerin ne olduğunu yazmıştım tarihiyle birlikte..


Burada da kilit açma çalışması yaptık..

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails